DOMŮ        PRO PROFESIONÁLY       PŘIHLÁŠENÍ       REGISTRACE       KONTAKT       HLEDAT      (0) Košík

Vyhledávání

Hledat
Zobrazit

Rozšířené vyhledávání ve zboží

Nalezené zboží

Nenalezeno žádné zboží odpovídající těmto vlastnostem
Nalezené témata

Architekt odpadu buduje neuvěřitelné stavby. Jeho příběh vychází na DVD

16.3.2010 13:07:46 | Komentářů: 0
[IDnes.cz] -

 

Americký architekt Michael Reynolds vyvinul dům, který si sám topí, sám se zásobuje vodou, sám si pěstuje vlastní plodiny. K jeho výstavbě stačí pouze odpad. Autor však musel tvrdě bojovat s úřady, aby mu nový způsob stavění povolily. Režisér Oliver Hodge zpracoval jeho příběh do celovečerního dokumentu, který nyní vychází na DVD.

 

Michaela Reynoldse nazývají nejvýznamnějším světovým "architektem odpadu". Přes tři desítky let s úspěchem staví velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody  tepla.

 

Ke stavbě využívá staré pneumatiky, plechovky od piva, skleněné láhve a další materiál považovaný za odpad. Z nich vybudoval mnoho neuvěřitelně originálních staveb; některé vypadají jako středověké hrady, jiné jako pyramidy, spoustu z nich pohánějí obrovské větrné turbíny.

 

Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje z Nového Mexika přesto v USA naráží na byrokratické překážky. Celé tři roky zaznamenával režisér Oliver Hodge Reynoldsovu práci i jeho boj s americkými úředníky.

 

Začal s plechovkami od piva. Jsou levné, lehké a pevné, a je jich hodně - dokonalý stavební materiál. Dokonce tak dokonalý, že si Reynolds v sedmdesátých letech nechal patentovat tzv. cihlu z plechovky od piva.

 

Když se pokusil postavit svůj první "plechovkový" dům popudil národní asociaci zedníků natolik, že ho donutili stavbu přerušit. Reynolds vyměnil plechovky za praktičtější a stejně levný a dostupný materiál, pneumatiky naplněné hlínou, a začal je používat na stavbu severních zdí v pokojích, které měly prosklené stěny obrácené k jihu.

 

Vznikl tak jeden z jeho prvních "zemědomů", tedy dům, který je mimo systém všech rozvodných sítí, poháněný solární energií a postavený z plechovek a pneumatik. Náklady na jeho chod jsou prý téměř nulové, protože si sám recykluje dešťovou a odpadní vodu

 

V prvních domech se sama smažila vajíčka

 

Některé z nejstarších domů fungovaly až příliš dobře - prosklenými stěnami do nich proudilo tolik tepla, že rozpouštělo svíčky a dala se pod ním smažit vajíčka. Reynolds proto navrhl ventilační systémy, které v domech zaručovaly stálou a příjemnou teplotu celý rok. Obrovské množství pneumatik do sebe v létě absorbovalo tolik tepla, že se s ním v zimě vytápěl celý dům.

 

Domy z odpadu amerického architekta Michaela Reynoldse

 

 

jiné inovace byly důležité. Reynolds domy navrhl tak, aby shromažďovaly a uchovávaly sněhovou a dešťovou vodu v obrovských tisícilitrových cisternách. Tento vodní systém byl napojen na řadu biologických systémů, venkovních i vnitřních zahrad a kádí s anaerobními bakteriemi a zaručoval tak přísun čisté vody na mytí a vaření a užitkové vody na splachování záchodu.

 

Solární panely a větrné turbíny zajišťovaly elektřinu a horkou vodu a Reynolds vymyslel i speciální "energický distribuční modul", který umožňoval uchovávat energii v bateriích, které připomínaly ty z golfových vozíků.

 

Domy z odpadu amerického architekta Michaela Reynoldse Domy z odpadu amerického architekta Michaela Reynoldse

 

Kombinace všech těchto systémů znamená, že hotový "zemědům" není pouze soběstačný z hlediska tepla, světla, energie, vody a odpadního systému, ale že si v něm, díky venkovním a vnitřním zahradám, jeho obyvatelé dokonce mohou vypěstovat i své vlastní jídlo.

 

Provoz domu za 40 dolarů ročně

 

Se svým pokusem začal Reynolds nedaleko městečka Taos v poušti Nového Mexika. Obyvatelé zdejších nejnovějších "zemědomů" utratí za chod domu necelých 40 dolarů ročně a bohatě jim stačí voda, kterou si nachytají v poušti, kde se celkové roční srážky pohybují pod hranicí 20 cm. Žijí zároveň v domech, jejichž nekonvenční materiály otevírají zcela nové možnosti bytového designu nejen z ekologického, ale i z estetického hlediska.

 

Domy z odpadu amerického architekta Michaela Reynoldse

 

Bohužel, stavební nařízení a územní plánování v mnoha západních zemích staví "zemědomy" za hranici zákona. Většina stavebních zákonů totiž byla sepsána v době, kdy se životní podmínky obyvatelstva zlepšovaly tak, že se nařídilo napojení všech obydlí na centrální rozvodovou síť.

 

Tyto zákony dnes stojí v cestě trvale udržitelnému bydlení, jaké například propaguje právě Michael Reynolds. Důsledné uplatňování těchto nařízení mělo za následek, že úřady uzavřely Michaelovu komunitu v Taosu a odebraly mu licenci architekta.

 

 DŮM Z PNEUMATIK MICHAELA REYNOLDSE NABÍZÍ EKOLOGICKÉ A LEVNÉ BYDLENÍ

Film tedy prakticky sleduje Reynoldsův boj s úředním šimlem, který nevidí dál než na hlavičku papíru s předpisy. "Pokud máte vlastní elektřinu, teplo a vodu, znamená to, že si tvoříte svou vlastní politiku. A právě toho se asi bojí," říká Reynolds.

 

Z 350 hodin natočeného materiálu se tvůrcům nakonec podařilo sestříhat zajímavý portrét výjimečného muže a jeho splněného životního snu. Film ukazuje různé fáze výstavby jeho originálních objektů, zobrazuje i jeho jednání s úředníky a boj s nepochopením v USA.


Přečíst téma >
   

Barevná papírová hvězda do okna

26.4.2010 13:25:30 | Komentářů: 0
[Habitania] -

 

 

Probarvěte svým dětem dětský pokojíček papírovou hvězdou do okna. Hedvábný papír můžete pořídit v eshopu HABITANIA a vybrat si z krásných 12 odstínů.

 

 Vzhůru do toho, za 15 min. máte hotovo !

 

Návod na výrobu papírové hvězdy.

DSC_0089 5

 

 1. Na výrobu papírové hvězdy použijte hedvábný papír. Budete potřebovat 8 kousků papíru.

 

DSC_0090 5

 

2. vyvořte z papíru čtverec

 

DSC_0091 5

 

3. přeložte čtverec na polovinu

 

DSC_0092 5

 

4. papír rozložte zpět do původního tvaru

 

 

DSC_0093 5

 

5. ještě jednou přeložte na polovinu a znovu rozložte papír do původního tvaru

 

 

DSC_0094 6

 

6. přeložte roh papíru směrem ke středu

 

DSC_0095 6

 

7. postupně přehněte všechny čtyři rohy ke středu

 

DSC_0096 6

 

8. dalším přehnutím rohu vytvořte polovinu šipky

 

DSC_0097 5

 

9. přehnutím druhého rohu vytvoříte šipku

 

DSC_0098 4

 

10. šipku otočte

 

 DSC_0108 5

 

11.stejným způsobem vytvořte 8 šipek

 

DSC_0109 5

 

12. kápněte trochu lepidla na šipku a slepte

  

DSC_0110 4

 

13. stejným způsobem pokračujte, až slepíte celou hvězdu ( na hvězdný papír stačí opravdu málo lepidla, např. Herkules)

 

DSC_0112 5

 

BLAHOŘEJEME !!!!!! Nyní již stačí vzít kousek lepenky a přilepit duhovou krásu na okno.

 

 

 

DSC_0141 4


Přečíst téma >
   

Feng šuej podle knih

22.3.2010 22:47:00 | Komentářů: 0
[Alena Vávrová] -

Feng šuej podle knih

 

Často slýchávám od svých přátel nebo klientů následující dotaz nebo prohlášení: „Zkoušel jsem se dozvědět něco o Feng šuej z knížek a uplatnit to ve svém bytě. Došel jsem ale k tomu, že si vzájemně protiřečí, a tak nevím, co je pravda.

Doporučila bys mi nějakou? Je nějaká z nich lepší než ostatní?

Přestávám tomu věřit...“ Ano, již máme dostupnou celou řadu knih o Feng šuej, některé z nich jsou kvalitní více a jiné méně.

 

Nelze říci, že problém je ale v knížkách jako takových. Feng šuej má řadu vrstev a vzájemných vztahů. Pokud se autor snaží předat informace o Feng šuej knihou, musí si vybrat některou z těchto vrstev a do určité míry jiné vynechat. Každý, kdo pomocí Feng šuej pracuje, si také po letech praxe vytvoří svůj osobitý styl aplikace a to, čemu dává přednost. Nelze v jedné – většinou navíc populárně psané – publikaci obsáhnout celou tradici a vysvětlit složité souvztažnosti mezi pohledem světových stran, času, prostoru, individuality a dalších. To by vznikla velmi náročná odborná a obsáhlá učebnice, o kterou by komerční nakladatelství pravděpodobně neprojevilo zájem, a pro laika by bylo náročné jí porozumět.

 

Ve Feng šuej se různé přístupy nazývají Letící hvězda, Ba gua, Ba Zai, Škola formy, Škola kompasu, Škola vchodu atd. Něco jsou vrstvy, něco různé tradice, které se v některých ohledech liší. Není to tak, že by některá měla pravdu a jiná nikoli.

 

Přirovnejme si to k tělesnému cvičení. Pokud budete chtít zlepšit stav svého těla, můžete si vybrat celou řadu přístupů.Řada z nich si bude vzájemně protiřečit, ale většina z nich vám pomůže cítit se fyzicky lépe, pokud uděláte podstatný krok... začnete je opravdu dělat. Pokud budete postupovat pouze na základě knihy, je to vždy těžší než ve skupině nebo s učitelem, který pohyby zná. Něco můžete ze statických obrázků špatně vyčíst a třeba si i uškodit. Pokud začnete hledat v různých směrech, tak jako začátečník pravděpodobně nezvládnete poznat např. co z jógy by vhodně doplnilo vaši sestavu tai či. Zkušený cvičitel by to však poznal. Pak je zde ještě vaše individuální kondice. Pokud máte nějaké omezení, může vám to, že dáte přednost určitému typu cviků, pomoci je léčit.

 

Ve Feng šuej je to podobné. Při studiu Feng šuej jsme studovali různé tradice a učíme se je vždy aplikovat ve vztahu ke konkrétnímu prostoru a jednotlivci. Poznat, co v daném případě má větší prioritu. Zdůraznit podle konkrétního účelu některé aspekty. Ve Feng šuej je také důležitá intuice a zkušenost s tokem energie. To vše hraje roli. Pokud tedy chcete pracovat s knihou, vyberte si nějakou, která vám je sympatická, a vyhledejte si v ní základy, které vám mohou pomoci změnit něco ve vašem konkrétním prostoru.

 

Zaměřte se na osobní téma, které je pro vás nyní nejdůležitější nebo nefunguje (např. vztahy, práce, duchovní život) a aplikujte podle knihy vybrané harmonizační prvky. Zvolte jeden, dva nebo tři. Každý uplatněný prvek potřebuje svůj čas, prostor a důvěru. Potom sledujte, co se ve vašem životě děje a jak se ve vašem prostoru cítíte. A věřte opatřením, která jste si vybrali. Je lepší uplatnit několik prvků v praxi než se ztratit v záplavě informací, které si mohou navíc protiřečit. Neztrácejte kvůli tomu důvěru v sebe nebo ve Feng šuej... Pokud pak chcete proniknout do Feng šuej hlouběji, nebo se lépe zorientovat v tom, co jste z různých knih vyčetli, zkuste se obrátit na zkušeného poradce.


Přečíst téma >
   

Očista prostoru

23.4.2010 09:36:39 | Komentářů: 0
[Alena Vávrová] -

Často se setkáváme s  návody na tělesnou očistu, ale jak je tomu s očistou prostor, v nichž se denně pohybujeme ? Proč je pro nás očista prostor důležitá?

 

Prostor, ve kterém žijeme, dlouhodoběji pobýváme, tedy i pracujeme, nás utváří, v něčem nás podporuje, v jiném limituje. Stejně tak jako my vytváříme svůj prostor podle toho, jací jsme. Proto má  smysl o něj pečovat, budovat jej s láskou a čistit jej. Je to stejné, jako s naším tělem. Budeme-li jej zanedbávat, dříve nebo později se nám to vrátí.


Přečíst téma >
   

V čem spočívají základy harmonizace prostor podle feng šuej?

23.4.2010 09:47:10 | Komentářů: 1, poslední: 23.4.2010 10:02:13
[Alena Vávrová] -

V čem spočívají základy harmonizace prostor podle feng šuej ?

 

Feng šuej je starodávné čínské umění a věda v jednom, které velmi podrobně zpracovalo pravidla, podle kterých proudí energie Čchi v prostoru, ve hmotné úrovni světa. Dává nám nástroj poznání, jaký je potenciál našeho prostoru, kde jsou jeho silné a slabé stránky, kde má energie tendence stagnovat, kde proudí příliš rychle, jakou má kvalitu, v čem náš život v daném místě podporuje a v čem oslabuje. Opět připodobním k tělu, na něm to již známe všichni: naše tělo se již rodí s určitými genetickými dispozicemi, potenciálem pro náš život v něm (někdo má zvýšené dispozice k cukrovce, někdo ke krátkozrakosti, jiný se rodí s velkým nosem po tatínkovi, jiná s velkými prsy po mamince). Dále se však našemu tělo daří tak, jak s ním nakládáme, pod vlivem i našeho blízkého okolí, které náš život hodně ovlivňuje (výchova a péče rodičů, vliv vrstevníků, …).

 


Přečíst téma >
   

V čem spočívají základy harmonizace prostor podle feng šuej?

23.4.2010 09:47:10 | Komentářů: 0
[Alena Vávrová] -

V čem spočívají základy harmonizace prostor podle feng šuej ?

 

Feng šuej je starodávné čínské umění a věda v jednom, které velmi podrobně zpracovalo pravidla, podle kterých proudí energie Čchi v prostoru, ve hmotné úrovni světa. Dává nám nástroj poznání, jaký je potenciál našeho prostoru, kde jsou jeho silné a slabé stránky, kde má energie tendence stagnovat, kde proudí příliš rychle, jakou má kvalitu, v čem náš život v daném místě podporuje a v čem oslabuje. Opět připodobním k tělu, na něm to již známe všichni: naše tělo se již rodí s určitými genetickými dispozicemi, potenciálem pro náš život v něm (někdo má zvýšené dispozice k cukrovce, někdo ke krátkozrakosti, jiný se rodí s velkým nosem po tatínkovi, jiná s velkými prsy po mamince). Dále se však našemu tělo daří tak, jak s ním nakládáme, pod vlivem i našeho blízkého okolí, které náš život hodně ovlivňuje (výchova a péče rodičů, vliv vrstevníků, …).

 


Přečíst téma >
   

©2006-2012 Habitania.cz